Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaSopotPaństwowa Galeria Sztuki › Lidia Rosińska „Punkty w świetle Ziemi”
Galeria / Wystawa / Wystawa

Lidia Rosińska „Punkty w świetle Ziemi”

2016-12-05 15:17

Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki, Plac Zdrojowy 2

Wernisaż: 8.12.2016 r., godz. 18.00

Ekspozycja czynna: od 9.12.2016 do 15.01.2017 r., od wtorku do niedzieli w godz. 11.00– 19.00

Kurator: dr Dorota Grubba-Thiede

 

W osmozę sztuki współczesnej Lidia Rosińska wprowadza wartości zintensyfikowanej poezji, emitowanej w równym stopniu z określonych przez nią form, kształtów, modułów, metod łączeń, wzajemnego dotykania części budujących kompozycje, ale także z surowości materiałów, których artystka nigdy nie zagłusza. Metaforą twórczości Lidii Rosińskiej wydaje się ogród zen w Kioto, w którym dochodzi do zjednoczenia przeciwieństw: skały wyrażają zarówno kosmogoniczny obraz świata, jak i same siebie. Swoiste poematy wizualne Lidii Rosińskiej, budowane przede wszystkim z materiałów wyodrębnionych prosto z natury [„ramiona” drzew, skały, grafit, etc.], mimo iż każdorazowo odmienne, innowacyjnie i odrębnie względem siebie, mają charakterystyczną aurę pozwalającą na bezsprzeczne atrybułowanie ich nazwiskiem artystki. Przywraca ona swoją sztuką, wyparte przez kulturę wysokich technologii, wartości metaforyczne i symboliczne [np. motyw kolumny: jako axis mundi], zarazem posmak obecności archetypów nieświadomych, opisywanych przez Carla Gustava Junga łączników ludzi całej ziemi. Lidia Rosińska należy do wybitnych i uznanych osobowości sztuki współczesnej, w ponad pięćdziesięciu miejscowościach świata zrealizowała wielkoformatowe i polimateriałowe rzeźby emanujące energią dobroczynnych, opiekuńczych „totemów”(…)

Sztuka jest dla niej sensem życia, zarówno w wymiarze indywidualnym, prywatnym, zarazem pedagogicznym [ma wieloletni kontakt z młodymi adeptami sztuki], jak i społecznym, do czego zaliczyć należy odważną obecność jej zmaterializowanych przemyśleń w tłumnie odwiedzanych parkach i innych przestrzeniach otwartych, których kontekstami są dokonania plejady innych wybitnych rzeźbiarzy współczesnych.

Przyszła ekspozycja Lidii Rosińskiej w Państwowej Galerii Sztuki w postaci fotogramów przybliży rozproszony w ponad pięćdziesięciu punktach świata dorobek wybitnych Prac monumentalnych Lidii Rosińskiej, na stałe, jak pejzaż, wzbogacających ikonosferę tych odległych miejsc.

 

dr Dorota Grubba-Thiede

Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata

Data wydarzenia: od 2016-12-08 do 2017-01-15

Komentarze

  Państwowa Galeria Sztuki

  Adres81-720 Sopot, Plac Zdrojowy 2
  KontaktEmail   sekretariat@pgs.pl
  Telefon   (0-58) 551 06 21
  Strona www   www.pgs.pl
  Archiwum wydarzeń»