zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Zachęcająca Niechęć

Zachęcająca Niechęć

W Polsce po Komedzie i yass'owej rewolucji nie da się już tak po prostu grać jazzu. Choć hermetyczne grono wyznawców ceni sobie puryzm, o wadze dokonań decyduje jednak stopień przyswojenia pozagatunkowych wpływów. Ma tego świadomość Rafał Błaszczak. 30-letni gitarzysta- amator, któremu kilka lat temu ni stąd ni zowąd zamarzyło się zostać muzykiem. Błaszczak zaprosił do składu kilku młodych, ale zaprawionych w bojach jazzmanów. Razem jako Niechęć grają jazz jazzem nie będący. I wychodzi im to całkiem dobrze.  


.html
 Niechęć/fot. Wytwórnia Krajowa
Podejście Błaszczaka może być podszyte dyletantyzmem. Za debiutancką płytą kwintetu stoją jednak solidne i zróżnicowane kompozycje. Każda z nich posiada własną, niemal filmową fabułę, kryje także zdrową dawkę emocji.

Źródłem "ujazzowienia" Niechęci jest przede wszystkim fenomenalny saksofonista Maciej Zwierzchowski. W otwierającym album "After You" uderza ponurą melancholią, w "Niespokojnym relaksie" brzmi niczym zdolny uczeń Coltrane'a, a w "Prozaku" nawiązuje coraz bardziej chaotyczny dialog z pianistą Tomkiem Wielechowskim. Wielechowski to zresztą kolejne mocne ogniwo składu.

Obaj muzycy odpowiadają za esencję materiału. "Śmierć w miękkim futerku" jest aczkolwiek bardziej płytą klimatu niż wirtuozerskich partii. Spore wrażenie robi zamykający płytę utwór tytułowy. Snująca się powoli, zawiesista narracja, z bogatym dźwiękowym tłem. Nie mniej klimatycznie jest w "Drugim turnusie w Pucku", gdzie po wyciszonym, elektronicznym początku rozpędza się przygniatający słuchacza motyw. 

.html
Okładka/Wytwórnia Krajowa
Jeżeli nie jazz, to rock? Bez wątpienia Niechęć odsyła do zacnejj tradycji The Lounge Lizards. Coś takiego jak podział na rockową ekspresję i jazzowy feeling tu nie istnieje. Instrumentalne kompozycje są grane głośno, z perkusyjnym przytupem i gitarowym zgiełkiem. Z drugiej strony, duch kontrolowanej improwizacji oraz świadomość formy mają free jazzową proweniencję. Zespół w swoich wycieczkach potrafi zapędzić się w niekiedy zaskakujące rejony. "Relaks dub" zgodnie z tytułem jest rozbujane jamajską rytmiką, z kolei "Fecaliano" to już kosmiczna psychodelia. 

Płyta Niechęci, zachowując pozory jazzowego eksperymentu, apeluje do różnej wrażliwości. Gdyby na siłę szukać dla niej czasowego kontekstu, byłałby to chyba połowa lat 70. Era koniunkcji gatunków, gdzie zespoły pokroju Weather Report i King Crimson, grały właściwie w jednej lidze. Niechęć ma spore szanse znaleźć fanów po obu stronach barykady. W końcu ileż można grać tylko jazz?  

 Płytę "Śmierć w miękkim futerku" wydała Wytwórnia Krajowa. 

 Teledysk
 Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Miałam okazję posłuchać "Niechęci" i potwierdzam- jest to bardzo zachęcające:) Ciekawe brzmienia, połączenia i aranżacje. Do tego muzyka, która mnie osobiście bardzo relaksuje i uspokaja. Polecam:)

  • Jazz ogolnie jest relaksujacy,ja osobiscie kocham koncerty jazzowe,dlatego chetnie bym sie dowiedziala czy muzycy zawitaja kiedys do Krakowa zeby dac czadu:) osobiscie nie slyszalam cale jplyty,ale Taksowkarz-Niechec jest porywajaca:)

  • A ja nie jestem wielbicielem tego rodzaju muzyki i po wysluchaniu zamieszczonego powyzej utworu zdania raczej nie zmienie :)Taka muzyka w przeciwienstwie do glosow zamieszczontxh powyzej na pewno mnie nie zrelaksuje! :)Co prawda nie odczuwam niecheci do Niecheci (fajna zbitka !),ale pozostane przy innej muzyce.

  • Rekomendacje Piotra Stelmacha z radiowej Trójki niech będą wisienką na tym smacznym muzycznym torcie. :) Ja mam zamiar go pochłonąć!

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi